+420 321 752 111
Udržitelnost

Ekologie: téma dnešních dní v Colognia press

small changes can make a BIG difference.jpg

Ekologie, recyklace, udržitelnost. To jsou čím dál častěji skloňované pojmy nejen v obalovém odvětví a polygrafii, ale také přímo u nás v Colognia press. Jakožto tiskárna jsme si totiž plně vědomi naší odpovědnosti vůči životnímu prostředí a snažíme se v tomto ohledu dělat každým dnem alespoň malý krůček, který snad bude jednou znamenat velký posun vpřed.​

Na toto téma jsme se pobavili s naším produktovým manažerem Jirkou Havránkem, který je velkým zastáncem a průkopníkem „eko“ řešení jak napříč naší společností, tak i v osobním životě. Něco málo nám prozradila i specialistka marketingu Míša Kudrnová. Ta do celé diskuze vnesla pro změnu pohled na to, jak ekologická řešení „prodat“.

Ekologie a tiskárna

K nešnímu dni máme takových malých krůčků za sebou několik. Kromě široké nabídky FSC certifikovaných materiálů stojí určitě za zmínku zpracování odpadové mřížky a podkladového nosiče. Odpadu z tohoto titulu vzniká obecně značné množství. Liner jsme schopni nadrtit a snadno separovat. Takový výstup má pak i svoje další využití. U vrchního samolepicího materiálu je to ale o něco horší. „Pracujeme s celou řadou materiálů a lepidel a to situaci komplikuje. Standardně jsme tuto „odpadovou mřížku“ navíjeli na role a následně likvidovali. Dnes postupně přecházíme na systém drcení, díky kterému jsme schopni jednodušeji separovat jednotlivé typy materiálů. Dalším přínosem je i to, že jsme snížili objem odpadu,“ vysvětluje Jirka.

Značných úspor dosahujeme díky efektivnímu plánování výroby. Plánovací systém, který využíváme, neustále přepočítává všechny zakázky a skládá je za sebe tak, aby docházelo k co možná nejmenšímu počtu přestaveb strojů a výraznému snižování materiálů spotřebovaných při nájezdech tisku.

Významné množství odpadu souvisejícího s etiketami vzniká ale i u odběratele. Jakmile jsou etikety použity, vytváří se totiž hned dvojí - jednak v podobě dutinek, na které byly navinuty, jednak jako liner, který je nesl. Svým zákazníkům proto nabízíme sofistikovaný systém vratných dutinek a můžeme jim zajistit odvoz lineru. Jak vysvětluje Jirka: „Dutinky si od zákazníků rádi odebereme a pokud jsou v pořádku, zase je použijeme -  zde ale záleží na konkrétních parametrech a individuální domluvě. Co se týče lineru, jsme schopni zajistit partnera, který se postará o jeho pravidelný svoz. Opět je to o domluvě a možnostech.

Odpovědný přístup volíme i v dalších oblastech. Využíváme speciální ASAHI tiskové desky, které zabezpečují nejen skutečně kvalitní tisk, ale i mnohem ekologičtější provoz. Pro jejich vymývání totiž postačí obyčejná voda s příměsí mýdla. Naproti tomu klasické tiskové desky se musejí vymývat chemií. Ta se následně odsává přes savou tkaninu a tím vzniká nebezpečný odpad, se kterým je potřeba podle toho nakládat. Zatím posledním krokem k větší energetické úspoře byla investice do UV LED osvitu desek. UV LED diody mají v porovnání se standardně používanými UV zářivkami razantně nižší spotřebu elektrické energie. Díky paralelnímu přednímu a zadnímu osvitu se zároveň podařilo odstranit jeden krok výrobního postupu

Ekologické materiály

Na trhu je v současné době už široký výběr eco-friendly materiálů. Za zmínku stojí ty s podílem recyklátu, u kterých dochází k opravdu razantním úsporám. To je názorně vidět z analýzy GreenPrint™.

GreenPrint.jpg

Vybírat lze i z kompostovatelných materiálů nebo materiálů vyrobených z obnovitelných zdrojů a přidaných aditiv. Ty mohou podle Míši zaujmout i z pohledu marketingu: „Představte si vinnou etiketu vyrobenou z recyklátu a s 15% přídavkem vinných hroznů. Je to krásný příklad propojení obalu s jeho obsahem.

Na celou problematiku je ale podle Jirky potřeba nahlížet komplexně: „Nebavíme se tu pouze o tom, že změním-li materiál samolepky, mám vyhráno. Je třeba se na to dívat v rámci celého obalu.“ Vhodným řešením mohou být výrobky z tzv. monomateriálu. Jedná se o obal produktu, který je vyroben ze stejného materiálu jako jeho etiketa. To může významně usnadnit jeho opětovné použití a recyklaci.

Všechny výše zmíněné druhy materiálů ve své nabídce máme a rádi vyrobíme vzorky vašich stávajících etiket přenesených na jakýkoli z nich.

Buďme v obraze

Započali jsme také sérii webinářů zaměřených právě na ekologické materiály. První webinář proběhl koncem loňského roku a k našemu potěšení měl skutečně pozitivní ohlasy. Další chystáme ve spolupráci s Avery Dennison již za pár dní a stále máte možnost se přihlásit.

Pojďme dělat malé kroky za lepší budoucností společně.

Sdílejte článek na sociálních sítích