+420 321 752 111
Udržitelnost

Smývatelné etikety

Smývatelné etikety – Wash-off.jpg

Smývatelné etikety nacházají stále větší oblibu, a to jak u výrobců, tak u jejich koncových spotřebitelů. Ruku v ruce s tímto trendem jdou také výrobci materiálů pro etikety i tiskárny samotné. Nás nevyjímaje.

V minulých článcích jsme si představili materiály s obsahem recyklátu. Dále jsme apelovali na používání monomateriálových konstrukcí v aplikacích, kde je to žádoucí, tak aby byla umožněna recyklace. 

Pro čistotu suroviny může být žádoucí v recyklačním procesu etiketu odmýt. Se standardními lepidly to není vždy možné nebo působí znečištění mycí lázně a samotné recyklační kolony. Zásadní výhodou používání smývatelných etiket je i uživatelská přívětivost. Oblíbené jsou například ve skle balené farmářské potraviny, kde je další využití skleněného nasnadě. Nepotěší, když etiketa nejde v domácích podmínkách ze skleničky lehce smýt. Dodáme-li zákazníkovi etiketu lehce smývatelnou, podporujeme jeho loajalitu ke značce a znovuvyužití obalu. 

Pro papírové vrchní materiály existuje několik druhů smývatelných lepidel, která reagují na smývací roztok. V praxi jsou 2 možnosti: 

  • průmyslové myčky s 1,5% roztokem hydroxidu sodného nebo 
  • smývání v méně sofistikovaných zařízeních (domácích myček, manuální umývání). 

Colognia press a Avery Dennison mají řešení pro domácí i průmyslové smývání etiket.

Smývatelné etikety – Grafika.jpg

Využití smývatelných etiket 

Smývatelné papírové etikety nacházejí uplatněné též v logistice obalů (pooling). Naše etikety jsou certifikovány dle standardů IFCOEuro Pool System. Velkou výzvou je smývací proces pro stále oblíbenější fóliové etikety, jelikož folie brání prostupu mycí emulze k lepidlu a nemůže být tak narušena jeho lepivost. Musíme tedy přijít s inovativními vrchními materiály, které odmytí lepidla umožní. 

Wash-off technologie je vhodná pro všechny typy vratných skleněných lahví především v pivním a nealkoholickém průmyslu. Tento inovativní produkt, pracující na principu speciálního smývatelného lepidla horkým zásaditým roztokem a teplem smrštitelného vrchního materiálu, má za následek postupné odmývání materiálu v horké lázni. Výhodou je i fakt, že se bavíme o transparentním materiálu, díky tomu se lze designově velice snadno odlišit od běžných papírových etiket. V Colognia press máme zkušenost s těmito materiály, jejich potiskem a následným zpracováním.

Rochardovy cidery – Hromadně – 1200x800.jpg

Shrnutí 

Můžeme se také zamyslet nad znovupoužitelností etikety a vyhnout se tak recyklaci a potřebě nového materiálu. Existují i řešení pro nápojový průmysl, kde etiketa vydrží i více jako 30 mycích cyklů v průmyslové myčce, a to bez poškození vzhledu etikety, její barevnosti a čitelnosti informací – příkladem je produkt MulticycleTM od Avery Dennison

Smývatelné etikety – Pivo.png

Zdroj fotografie: Avery Dennison

A máme zde ještě jeden materiál, který ne nadarmo získává přízvisko materiál budoucnosti – CleanFlakeTM, materiál určený pro usnadnění recyklace PET lahví. Ale o tom si povíme zase v příštím článku.

Za spolupráci děkujeme Novinám pro grafický průmysl, ve kterých tato série článků pravidelně vychází. Velké díky patří také našemu dlouholetému partnerovi Avery Dennison.

Sdílejte článek na sociálních sítích