O Colognia press

Žijeme nejen v samolepkách zalepení už víc jak 27 let, během kterých jsme vyrostli v jednu z největších tiskáren v České republice s širokým sortimentem výrobků. Je tedy jasné, že už se jen tak neodlepíme.

Produkty

Portfolio našich produktů zahrnuje širokou škálu samolepicích etiket, flexibilní obaly, shrink sleeve obaly, potisk laminátů i speciální tisky z role na míru klientům.
Pro lepší orientaci můžete také využít inspirace na základě segmentově členěného portfolia.

Oborová řešení

Dodáváme své produkty v rámci širokého spektra zákazníků. Každé oborové řešení má svá specifika a speciální potřeby. Zkušenosti, získané za dobu existence tiskárny Colognia press, jsou naším jedinečným vkladem do profesionální spolupráce s mnoha různorodými klienty.

Technologie

Používáme nejlepší mašiny na světě, které obsluhují skuteční mistři svého řemesla. Na naší kvalitě je to vidět. 

CS EN DE
Zákaznická podpora +420 321 752 111
Instagram Facebook LinkedIn
Blog

Tiskneme i chytré etikety

O firmě roku Středočeského kraje hovoří její ředitelka Štěpánka Líznerová.

 

firemní novinky
Tiskneme i chytré etikety

Pod slovem etiketa si zřejmě krom pravidel společenského chování představíte potištěné nálepky na výrobcích. Právě na to druhé se již 22 let specializuje kolínská akciová společnost Colognia press, čerstvý vítěz středočeského krajského kola Firma roku 2018.

Etikety dnes už nejsou pouhé potištěné papírky, ale mnohdy velmi důmyslné součásti výrobků, které jsou schopné i interakce s okolím. Třeba takzvané chytré etikety, které jsou schopné komunikovat s mobilem, počítačem či dalšími moderními přístroji pomocí radiofrekvenčních vln.

Specialitou ale jsou i bezpečnostní etikety například s holografickou ražbou. I ty umí v Colognia press potisknout. O firmě jsme hovořili s její ředitelkou Štěpánkou Líznerovou.

Při pohledu na přehled vašich produktů je až překvapivé, kolik druhů etiket existuje. V čem mohou být etikety chytré či bezpečnostní?
Bezpečnostní etikety jsou určené na ty druhy zboží, u nichž chcete mít jistotu, že je nikdo před vámi neotevřel. Může se to týkat například léků. Funguje to tak, že pokud
etiketu někdo z balení odlepí, tak už nejde přilepit zpátky, aniž by nebylo vidět, že je poškozená. Je to podobné jako s dálniční známkou, tu také nesundáte vcelku.

 

A co zmíněné chytré etikety?
Mohou to být takzvané RFID, které fungují jako mikročip s anténkou, nebo jsou to etikety opatřené kódem, po jehož načtení se objeví cokoliv, co tam bylo nahráno. Mezi
chytré etikety patří například i ty, které vydají signál v momentě, kdy nezaplacené zboží projde v obchodě bezpečnostním rámem.

 

V roce 2011 jste získali ocenění od Světové obalové organizace za Braillovo písmo na laminátových tubách. Znamená to, že umíte tisknout Braillovým písmem?
Přesně tak. Používáme na to sítotisk, přes který jsme schopni nanést na místa, kde mají být výstupky, více barvy.

 

Je o takové etikety zájem?
Zájem o Braillovo písmo je minimální, samozřejmě to prodražuje tisk etikety. Navíc, produkty s Braillovým písmem většinou mají toto pís
mo již vytlačené přímo na krabičce. Přesto, občas se taková zakázka objeví a my máme radost z toho, že se nám podařilo udělat něco pro lidi s hendikepem.

 

Spousta lidí si pod etiketou možná představí hlavně pivní etiketu, ta ale zřejmě bude patřit k těm nejjednodušším. Co vše lze v dnešní době s etiketami
udělat? 

Pivní etikety jsou takzvané suché etikety, které se musí ještě podlepit. My se specializujeme na samolepící etikety. Děláme je jak s tiskem, tak bez tisku. Tvoří základ našeho byznysu a umíme v tom hodně specialit. Máme na to dobře vybavené tiskové stroje, které umí nanášet různé laky, ražby, embossy (vytlačené vzory – pozn. red.) a podobně.


A krom těch samolepicích?
Mimo samolepící etikety se věnujeme také flexibilním obalům, což jsou potištěné pytlíky, do nichž se balí například potraviny. Tiskneme také na laminát, to mohou být například tuby na zubní pasty, a v poslední době je hodně moderní shrink sleeve, fóliové rukávy, které se natáhnou na výrobek a pak se teplem smrští přímo podle tvaru výrobku. Umožňují obalit zboží etiketou ze všech stran a nabízí tak více místa. S požadavkem na víc místa souvisí i tisk vícevrstvých etiket, takzvaných peel-off etiket.

 

Máte ještě nějaké speciality?
Zmínila bych ještě DPG etikety, což jsou etikety hodně používané v Německu a Rakousku. Dávají je tam na vratné lahve. Ta etiketa je braná jako cenina, takže i tisk podléhá přísným kontrolám a podmínkám. Minimálně jednou do roka k nám z Německa jezdí audit. Použitou barvu musíme mít vykázanou do gramu, aby se zamezilo zneužití.


Vaše společnost má české majitele, jsou přímo z Kolína?
Ano, všichni čtyři jsou rodilí Kolíňáci. U založení firmy byli tři z nich, později přibyl předchozí ředitel.

 

Měli majitelé firmy již nějaké zkušenosti z oblasti tisku etiket?
Všichni tři „otcové zakladatelé“ byli na pozicích, které souvisely s polygrafií a tiskem etiket.

 

Kde většina etiket, které vyrobíte, končí?
Našimi partnery jsou převážně české firmy, samozřejmě bychom ale rádi čím dál víc dodávali za hranice. Krom Česka vyvážíme na Slovensko, do Německa, Rakouska a
občas máme i zakázku z Mexika.

 

Jaká je kondice firmy?
Za rok 2018 budeme atakovat 400 milionů korun obratu. Nějaké dluhy máme, ale jsme zdravě zadlužená firma. Někdy je výhodnější mít dluh než spotřebovávat peníze z vlastního kapitálu. Banky o nás mají stále zájem a samy se nám chodí představovat, což je také indikátorem našeho finančního zdraví. Převážně si společnost půjčovala na nové technologie a rozšiřování prostor.

 

Na co se nyní zaměřujete? Kam byste chtěli firmu posunout?
Určitě bychom chtěli víc expandovat na zahraniční trhy, to je jeden z velkých strategických úkolů. Co se týče nákupu nových technologií, tak bez toho se dnes firmy, které nechtějí vymřít, neobejdou. Zároveň jsem moc vděčná za to, že naši akcionáři, tedy majitelé, chápou, že je potřeba hodně investovat i do lidí, protože bez nich firma nebude. Personální oblasti se tedy hodně věnujeme a určitě do ní chceme dost investovat.

 

Viktor Votruba

 

zpět na všechny články

Sdílejte článek na sociálních sítích

Facebook LinkedIn

Potřebujete poradit s výběrem technologie, finalizace nebo s čímkoliv dalším?
Volejte zákaznické centrum +420 321 752 111 nebo kontaktujte naše odborníky.

Instagram Facebook LinkedIn
26
1996-2023
© 2023 Colognia press, a.s.
Developed by KREATURA.CZ