+420 321 752 111
Udržitelnost

Report: Colognia press uklízela Kolín i široké okolí

Blog_Ukliďme Česko.png

Na konci března proběhla celorepubliková akce Ukliďme Česko, do níž se někteří z nás aktivně zapojili. Je až k nevíře, co všechno a v jakém množství jsme sesbírali.

Akce Ukliďme Česko letos připadla na sobotu 27.3.2021. Plánovali jsme, že se akce zúčastníme hromadně jakožto #cologniateam Současná proticovidová opatření nám to ale bohužel nedovolila. Přesto se někteří z nás aktivně zapojili. Vzali pytle a rukavice (a roušky) a spolu se svou rodinou vyrazili na výlet. Co sesbírali a co o tom říkají?

Činy místo řečí

Pohozených odpadků se všude kolem nás válí víc, než by člověk řekl. Už jsme si tak zvykli, že odpadky jsou jakousi bizarní „součástí“ přírody, že je tolik nevnímáme. Když se na ně pak najednou cíleně zaměříme, divíme se, kolik jich vlastně všude je.

Na třech metrech u rybníka nasbíraný plný pytel plastu, skla a plechovek, a to hned v několika vrstvách pod zemí. Byla jsem z toho úplně v šoku,“ napsala naše nová posila v zákaznickém oddělení Aneta a pokračovala: „Dětem jsem pro motivaci řekla, že příroda od nás potřebuje pomoct … Taky jsme se domluvili, že ze sebe ty ‚přírodní doktory‘ uděláme každý víkend, a ne jen jednou ročně.

Johanka z recepce vyrazila s dětmi taky: „Smutný je to, že 3x do týdne tu odpadky sbírají chlapi z úřadu. A stejně pak jdeš o víkendu a nasbíráš plnou igelitku.“

Naše markeťačka Míša spojila úklid s túrou kolem Kutné Hory, během které s přítelem nasbírali 7 pytlů: „Byla teď někde nějaká akce na hašlerky? Papírky od nich jsme co dva metry sbírali úplně všude!“

Důkazy místo slibů

Sbírali nás tisícovky

Akce se podle prvních odhadů zúčastnilo asi 40-50 tisíc obyvatel. „Nemáme k dispozici tak přesná čísla, jak bývalo zvykem při minulých ročnících, neboť úklidy probíhaly tentokrát bezkontaktně, a organizátoři místních akcí se s dobrovolníky nepotkávali. Ti využili tzv. pytlomatů, u kterých si vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně, či v rodinném kruhu. Podle počtu rozeslaných pytlů, kterých bylo 45 000, a informací od zřizovatelů pytlomatů, kteří mnohde museli pytle doplňovat pro velký zájem, odhadujeme počet účastníků na 40-50 tisíc,“ uvedl za organizátory Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Ukliďme Česko. Ukliďme svět

Akce Ukliďme Česko je součástí Celosvětového úklidového dne. Do akce se pravidelně zapojují lidé ze všech koutů republiky. Bez ohledu na věk, pohlaví, povolání i životní postoj. Uklízí děti stejně jako senioři, kravaťáci stejně jako pankáči.

Pokud jste prošvihli březnovou úklidovou akci, nemusíte smutnit. Na podzim nás čeká opáčko. Příští velký úklid je naplánovaný na třetí zářijový víkend. Poznamenejte si tedy do svých kalendářů datum 18. září 2021. My už zapsáno máme!

Pokud se vám zdá podzimní úklid za dlouho, popadněte pytel a rukavice a vyražte do přírody samostatně. Klidně teď hned.

 

Sdílejte článek na sociálních sítích